Mladá žena spadla na Šumpersku ze skály. Pravděpodobně má zraněnou páteř

04.12.2018
Včera v poledne uklouzla mladá žena při lezení na skály u Rabštejna na Šumpersku. Spadla z kamenitého srázu a zkutátela se. Poté zůstala zaklíněná na skalním výběžku.
Záchranáři z Horské služby Jeseník se okamžitě vydali na místo. „Ihned jsme se na místo vypravili ve dvou s potřebnou lezeckou technikou v těžkém terénním voze. Cestou jsme se potkali se sanitním vozem Zdravotnické záchranné služby. Přeložili jsme k nám jejich zdravotnické vybavení a snažili se dostat co nejblíže místu nehody,“ uvedl Tomáš Skokan z Horské služby Jeseník.
Jenže dostat se autem kvůli nepřístupnému terénu ke zraněné ženě nebylo možné. „Vzali jsme všechno, co jsme mohli potřebovat, a zbytek cesty už došli po svých,“ uvedl Skokan. Poté museli členové horské služby vytvořit na skále několik jistících bodů a ke zraněné lezkyni vylézt. „Na vrcholu jsme ji vytáhli šetrně ze zaklínění, zafixovali ji do vakuové matrace a lékař zdravotnické záchranné služby jí podal léky proti bolesti. Pak jsme ji pomocí lanové techniky spustili dolů,” podotkl Skokan. Poté jí ještě museli i za pomocí záchranářů a hasičů nést těžkým terénem až k sanitce. „Vzhledem k podezření na poranění páteře jsme ji nechtěli překládat do našeho terénního vozu a pak zase do sanitky,” podotkl náčelník Horské služby Jeseníky Michal Klimeš.

Aktuálně v ČR