Minimální mzda by mohla za dva roky přesáhnout 17 tisíc korun

20.08.2018
Ilustrační foto
Podle návrhu současné ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové by minimální mzda měla v roce 2019 činit 13 700 a o rok později dokonce 17 400 Kč.

Podle Maláčové by měla minimální mzda odpovídat padesáti procentům průměrné mzdy z předchozího roku. Řekla to novinářům po dnešním jednání s předáky Českomoravské konfederace odborových svazů. „Shodli jsme se na navyšování minimální mzdy, navyšování by mělo být automatické,“ uvedla Maláčová.
Podle šéfky resortu práce a sociálních věcí je navyšování minimální mzdy teď v období příznivého vývoje ekonomiky přijatelné a mohlo by to i zvýšit motivaci k zaměstnání.

Šéf odborů Josef Středula byl tak po schůzce s ministryní spokojen. Především je rád, že Jana Maláčová souhlasí, aby minimální mzda odpovídala 50% průměrné mzdy. Původně plánovaných čtyřicent procent bylo podle něj málo.

V současné době je výše minimální mzdy 12 200 korun.

Kromě minimální mzdy řeší v posledních měsících vládní kabinet i přidávání státním zaměstnancům. Učitelé by měli dostat přidáno o 10%, úředníci by si měli polepšit o šest procent, zdravotníkům jsou slíbeny čtyři procenta navýšení, vojáci a policisté se musí spokojit s dvěma procenty.

Aktuálně v ČR