Medvědovi ze Vsetínska je na stopě odborník na uspávání velkých šelem

06.11.2018
Ilustrační foto
Už dva měsíce pravidelně informují média o medvědovi, který se potuluje po Vsetínsku. Po celou tuto dobu odborníci, ale i politici vymýšlejí, co s touto divokou šelmou. Mezitím tento huňáč zabil více jak tři desítky ovcí, ušetřeny nezůstaly ani kozy, králíci či kohout, nemluvě o ovocných stromech a včelínech.
Např. hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek navrhoval medvěda odstřelit, což okamžitě zamítla jak odborná, tak veřejná společnost. Ochranáři též nastražili past v podobě klece, do které umístili různé medvědí pochutiny, ale šelma se k ní ani nepřiblížila.
A proto byl povolán odborník na uspávání velkých šelem, veterinář Lukáš Pavlačík ze zoo ve Dvoře Králové, který se pravděpodobně do konce tohoto týdne bude snažit narkotizační puškou medvěda najít a uspat.
Pořád by ale zůstávala otázka, kam poté s medvědem. Nejprovděpodobnější možností je umístít ho do zoo. Jedna belgická zoologická zahrada se hned ozvala, že by měla o tohoto medvěda zájem.
Určitě se ale nepočítá s tím, že by byl umístěn do soukromého chovu, už z toho důvodu, že v poslední době dochází k častým útěkům divokých šelem z těchto soukromých zoo a plánují se přísnější podmínky pro chov exotických zvířat, mezi které určitě patří v Čechách i medvěd. To už by spíše mohl být dočasně v záchranné stanici u Temelína, kterou provozuje zoo v Hluboké nad Vltavou.
Třetí možností je odvézt ho na Slovensko, kde je přece jenom pro medvěda přirozenější prostředí, vždyť tam žije více jak tisíc huňáčů.

Toto jsou ale předčasné úvahy, čtyřletý medvěd se zatím podle svého chování nechystá opustit Vsetínsko.

Aktuálně v ČR