Medvěd na Vsetínsku se chová nezvykle, možná ho odstřelí

22.10.2018
Ilustrační foto
Zlínský hejtman Jiří Čunek připustil, že by medvěd, který už se několik týdnů potuluje na Vsetínsku, mohl být odstřelen. Hlavním důvodem je nejenom to, že už zabil dvě desítky ovcí a kozy, ale podle odborníků se chová nezvykle a není moc plachý. Proto panují obavy, že by případně mohlo dojít i k napadení člověka.

Medvěd dal naposledy o sobě vědět dnes, kdy se ukázal nedaleko obecního úřadu na kraji obce Rajnochovice na Kroměřížsku. Předtím v sobotu zabil další dvě ovce.

Už od čtvrtka je na medvěda nachystána past v podobě odchytové klece, do které ochránci přírody dali jablka a med. Jenže medvěd se zatím místu, kde je umístěna klec, vyhýbá.
Další otázkou by bylo, kam by se medvěd umístil, pokud by se ho povedlo odchytit.

„Požádáme o to, abychom mohli medvěda chytat nejen na území obcí, ale i zároveň odstřelit na celém území kraje,“ uvedl hejtman Čunek. Podotýká též, že by se na chycení medvěda mohla podílet policie, která by mohla použít termovizi. Samotný odstřel by pak provedli myslivci.
„Máme k dispozici rozbory trusu medvěda. Ten obsahuje zbytky bukvic, žaludů a podobně, ale neobsahuje maso. Takže pokud napadá a zabíjí ovce, nedělá to kvůli obživě. Tak by se mohlo stát, že by napadl i člověka a došlo by k neštěstí,“ dodává hejtman Čunek.

Aktuálně v ČR