"Matka" strčila novorozence do kontejneru na sklo. Soud jí poslal na patnáct let do vězení

22.05.2019
Na patnáct let do vězení dnes poslal Ústecký krajský soud jednatřicetiletou ženu, která způsobila smrt svého novorozence. Rozsudek není pravomocný.

K otřesnému případu došlo před rokem v Teplicích. Žena porodila chlapečka doma ve vaně. Poté ho zabalila do povlečení, následně vložila do pytle, který odnesla do kontejneru na sklo. Dítě nemělo šanci přežít. Zemřelo z důvodu neposkytnutí základní péče a selhání dechu. Podle výpovědi znalkyně byl jinak novorozenec zdravý a bez vrozených vad.

Obžalovaná žena nechtěla dříve u soudu vypovídat, až dnes. „Byla jsem nějak mimo sebe. Zdálo se mi, jako by mi někdo říkal, ať to udělám,“ uvedla. „Prostě jsem to udělala nějak zkratkově, jako bych to nebyla já,“ dodala. Její obhájce ještě požadoval doplnění posudku z oboru porodnictví a psychiatrie, aby se případně zjistilo, zda čin nemohl být způsoben rozrušením z porodu. „Jednala zcela racionálně, spontánně. Ze všech známých okolností je zřejmé, že nejednala pod vlivem rozrušení,“ uvedla soudkyně.

Státní zástupce původně navrhoval dokonce výjimečný trest. Nakonec ženě pomohla k nižšímu trestu ta skutečnost, že dosud nebyla trestána. „Obžalované nepřitěžuje žádná okolnost, nikdy nebyla soudně trestaná, byla hodnocena jako dobrá matka. K činu se byť částečným způsobem doznala,“ dodala soudkyně.

Žena má ještě dvě dcery, které spaly, když jejich matka provedla tu ohavnou záležitost.

Autor: Alex Neugebauer/DomácíNoviny.cz

Aktuálně v ČR