Letos budou o Vánocích suché stromky a hubení kapři

02.11.2018
Ilustrační foto
Letošní sucho ovlivní vánoční svátky. Během horkého léta bylo v rybnících méně vody a často se tak stávalo, že docházelo k úhynu ryb, zejména těch dravých jako jsou sumci, štiky, candáti nebo třeba okouni, kteří jsou citlivější na nedostatek kyslíku.

V těchto dnech dochází v rybnících k výlovům, které naznačují, že kaprů bude na štědrovečerních stolech dost, ale narozdíl od dřívějších let jsou tyto nejoblíbenější české ryby menší. Opět za to může sucho. „Měsíc a půl jsme nemohli kapry krmit kvůli nízkému stavu vody a s tím souvisejícímu nedostatku kyslíku v rybnících. Pokud není ve vodě kyslík a my bychom je nakrmili, uhynuli by. Lepší ryba menší a živá než nakrmená a mrtvá,“ podotkl Rostislav Lukáš z Krajského školního hospodářství České Budějovice.
Oproti loňsku by měl průměrný kapr (2,5 kilogramů) zdražit o deset korun na celou stovku.

Ani s vánočními stromky to letos nebude velká sláva. Kvůli suchu docházelo letos k častým požárům, které zasáhly i stromky určené pro vánoční období. Sucho celkově nejvíce poznamenalo borovice, které jsou na takovéto počasí náchylnější než třeba jedle či smrk. Právě tyto druhy v posledních letech převyšují v domácnostech dříve oblíbené borovice.
Co se týká cen, smrk by měl stát opět okolo 500 kč, lepší jedle i dvojnásobek.

Aktuálně v ČR