Lékař si spletl obor. Z neurologa se stal gynekolog...

11.04.2019
Ilustrační foto
Obvodní soud pro Prahu 5 potvrdil původní verdikt 10 měsíců vězení podmíněně odložený na dva a půl roku pro lékaře Martina Tomáška za poškození práv čtyř pacientek. Navíc musí tento neurolog z pražského Motola zaplatit poškozeným ženám dohromady odškodné bezmála čtyři miliony korun.

Obžaloba ho vinila, že velmi neobvyklým způsobem vyšetřoval své pacientky, které trpěly epilepsií. Např. u jedné ženy použil při vyšetření vibrátor, prý aby zjistil, zda vzrušivost má nějaký vliv na její epilepsii. „Nezjištěným předmětem jezdil po nahém těle a sexuální pomůckou - vibrátorem, jí opakovaně dráždil zevní genitálie, až do opakovaného vzrušení poškozené, za údajným zjištěním, zda léčiva, která užívá, nemají vliv na její sexualitu“.

I u ostaních žen prováděl vyšetření pohmatem v pochvě. "Potřeboval jsem zjistit, zda nemají tzv. cysty, tedy výrůstky," vysvětloval u soudu Tomášek.
Jenže podle obžaloby v žádném případě jako neurolog na takovýto způsob vyšetření neměl právo a ani k tomu nebyl žádný důvod.

Podle soudce Alexandra Sotoláře nelze s určitou jistotou označit Tomáškovo chování jako znásilnění, jak ho původně policie vyšetřovala. Podle Sotolaře se ale jedná o poškození cizích práv. "Lékař se dostal za hranu oborové etiky, o čemž dříve hovořil soudní znalec," je uvedeno v rozsudku.

Ke skutkům došlo v letech 2013, 2014 a 2015. Toto nestandartní vyšetření vyšlo najevo ve chvíli, kdy obvodní lékař jedné ze zmíněných pacientek podal na Tomáška trestní oznámení.

I přes podmínku zaměstnavatel (nemocnice Motol) dál ponechal Tomáška na jeho pracovišti. Lékař však musel slíbit, že podobný typ vyšetření, kvůli kterému byl u soudu popotahován, už vynechá. „Jsem v tom nestandardní (komplexní přístup k pacientovi), což mi vyčetl i soudní znalec. Je to pro mě poučení do budoucna,“ sdělil lékař.

Aktuálně v ČR