Kvůli sexu vyhrožoval bombovými útoky

10.10.2018
Krajský soud v Plzni včera udělil bulharskému občanovi Nikolaji Simeonu Ivanovovi trest odnětí svobody na 40 měsíců. Byl obžalován z vyhrožování teroristickým útokem na Pakistán.
Jednadvacetiletý Ivanov odeslal letos v lednu textovou zprávu a email dvěma pákistánským médiím, v kterých bylo uvedeno, že pokud Pakistán nepropustí obviněnou Češku, provede na tuto asijskou zemi teroristický útok.
Zmíněnou Českou je Tereza H., kterou zadrželi pakistánští celníci na letišti v Láhauru s devíti kilogramy heroinu.

Ivanov u soudu uvedl, že doopravdy nemínil provést jakýkoliv teroristický útok. Šlo mu hlavně o to, že byl zoufalý z toho, že Tereza H. je zadržena. Přitom odsouzený cizinec se s Češkou potkal jen třikrát, z toho prý jednou to bylo intimně, jinak si psali přes facebook.

Podle státního zástupce se muselo nejvíce přihlédnout k tomu, že nelze brát na lehkou vázu hrozby teroristickými útoky na Pakistán, protože v této zemi k nim často dochází. Původně pro něj navrhoval pětiletý trest, který měl být odstrašujícím příkladem pro jiné případné pachatele, kteří by se chtěli zachovat podobně. Nakonec dostal cizinec nižší trest i z toho důvodu, že se ke všemu přiznal a projevil lítost.
I podle vyšetření psychologů Bulhar nemá sklony či schopnosti k tomu, aby naplánoval a provedl teroristický útok v zahraničí. Znalci uvedli, že zamilovaný Bulhar má podprůměrný intelekt a  impulzivní chování, při kterém nedomýšlí následky. Pro společnost však není nebezpečný.

Ivanov v Česku pracuje od 2016 v jedné plzeňské firmě.

Aktuálně v ČR