Kajínek je kvůli vraždě znovu u soudu

08.03.2019
Dnes stanul Jiří Kajínek u brněnského soudu. Ne však jako obžalovaný, ale v roli svědka, protože měl kontakty na dvojici obžalovaných, kteří měli plánovat vraždu bohatého podnikatele.

Dvojnásobný vrah propuštěný na prezidentskou milost Jiří Kajínek u soudu rezolutně odmítl, že by se se mu někdo svěřil s plánem vraždit. „Pořád jsem oslovovaný velkým množstvím lidí, takže mám spoustu schůzek a setkání. Ale kdyby mi někdo řekl, že plánují vraždu, to bych si pamatoval. Kopriva byl hochštapler, byla s ním zábava, ale nikdy mi neřekl, že by chystal vraždu, to bych opravdu věděl,“ podotkl při soudním přelíčení Kajínek.

Osmadvacetiletý Kopriva se měl podle obžaloby pokusit shodit bohatého 71letého podnikatele ze skály v lomu na okraji Brna. Nápad na usmrcení přišel od 38leté podnikatelovy manželky, která byla Koprivovou milenkou. „Pojala záměr usmrtit manžela, a opatřit si tak majetkový prospěch v řádu desítek milionů korun z dědictví. Následně vymyslela plán k jeho fyzické likvidaci a přemluvila svého milence, aby ho realizoval. Za usmrcení manžela mu slíbila odměnu 50 milionů korun,” uvedl v obžalobě státní zástupce Milan Richter.

Podnikatel nakonec nezemřel. Při pádu se zachytil na skalním výstupku. Kopriva pak nemohl svůj čin dokončit, protože se najednou objevili v blízkosti lidé. Ti pak podnikatele drželi, aby nespadl. Poté ho vytáhli přivolaní policisté.
„Strčil jsem do něj a on padl asi metr pode mne, kde se zachytil. Nestrčil jsem však do něj žádnou velkou silou,“ vypovídal Kopriva, který dodal, že byl celou tu dobu pod vlivem prášků.

Podnikatelka i Kopriva jsou ve vazbě. Zajímavou skutečností je to, že podnikatel věří tomu, že jeho žena neměla v úmyslu mu ublížit a za vším je Kopriva. „Za svou ženou si stojím, je to nesmysl, mou smrtí by nic nezískala, spíš naopak. Jsme spolu 20 let a chceme spolu zůstat i nadále,“ řekl senior při zahájení procesu. Chtěl i dostat manželku z vazby na kauci, ale toto soud nepovolil.

Obžalovaným hrozí v případě uznání viny dvacet let vězení.

Aktuálně v ČR