I třicet let po revoluci si Sovětský svaz dělá v Česku, co chce. Teď však dostal trochu přes prsty...

15.03.2019
Ilustrační foto
Čeští kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zažívají jeden úspěch za druhým. Po dopadení gangu obchodníků s lidmi se jim podařilo obvinit dvanáct lidí ohledně organizování převozů nelegálních migrantů z jihovýchodní Asie.
Všichni obvinění jsou ze zemí bývalého Sovětského svazu. Hrozí jim až desetileté tresty vězení.


Organizovaná skupina čítající nejméně 35 osob působila podle našich závěrů na území šesti států (SRN, České republiky, Slovenska, Polska, Ukrajiny a Maďarska),“ sdělil v pátek v tiskové zprávě mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.

Kromě zadržení převaděčů se povedlo kriminalistům při domovních prohlídkách zajistit zhruba jeden milion korun v hotovosti, střelné zbraně, části padělaných dokladů a několik aut.

Obvinění se zaměřovali především na imigranty z Vietnamu, Bangladéše a Srí Lanky. Podle vyšetřovatelů trvalo celý rok, než se migranti dostali ze svých zemí přes Rusko či Ukrajinu do Německa. Česká republika byla jen tranzitní země. „Za dobu dokumentování případu bylo zjištěno 16 případů, při kterých došlo k převozům či pokusům o převoz 100 nelegálních migrantů. Za každého z nich měla být inkasována částka vyšší než 2500 USD (přes 56 tisíc Kč). V rámci prověřování bylo zjištěno, že migranti měli platit za cestu ze svých domovských států do zemí západní Evropy (zejména Německa, Francie a Velké Británie) částku až 22 000 USD (téměř půl milionu Kč),“ dodal Ibehej.

Aktuálně v ČR