Hamáček s Filipem svoje pozice zatím uhájili

19.10.2018
Po debaklech v komunálních i senátních volbách se začalo nahlas mluvit o případném odvolání předsedů neúspěšných stran - KSČM a ČSSD. Hlasy o jejich odstoupení zaznívaly především z vlastních řad. Po dnešku to však vypadá, že jak Jan Hamáček (ČSSD), tak Vojtěch Filip ve svých funkcích lídrů zůstanou.

Dnes se mimořádně sešel poslanecký klub ČSSD, kde jeho členové dali jasně najevo, že stojí za svým předsedou.
Zároveň se na schůzce odmítli zabývat tím, že by mohlo dojít ke změnám ve vládě, co se týká členů ČSSD. Nesouhlasí tak s návrhy tzv. platformy Zachraňme ČSSD, v níž se angažuje první místopředseda Jiří Zimola. Podle členů poslaneckého klubu jsou tři měsíce moc krátká doba na to hodnotit sociálnědemokratické ministry v Babišově vládě.
„Poslanecký klub respektuje výsledky celostranického referenda o účasti ve vládě. Poslanecký klub vyslovuje důvěru předsedovi strany Janu Hamáčkovi. Poslanecký klub konstatuje, že spolupráce mezi poslaneckým klubem a členy vlády za ČSSD je bezproblémová a směřuje k naplňování programových priorit ČSSD. Poslanecký klub nevidí žádné důvody k personálním změnám ministrů za ČSSD,“ zní z usnesení klubu.

I přes toto prohlášení je Jan Hamáček připraven požádat na zítřejším zasedání ČSSD v Hradci Králové důvěru. „Členové ÚVV se vyjádří a já se podle toho zařídím,“ podotkl předseda.

I lídr komunistů Vojtěch Filip může být klidný. Výkonný výbor KSČM ho během dnešního jednání nevyzval k rezignaci. Pro Filipa je to tím uzavřené a nebude ani žádat na zítřejším ústředním výboru strany o důvěru, natož aby se konal případný mimořádný sjezd strany.

I u komunistů vznikla nová platmorma, u nich nazvaná Restart. Jejím iniciátorem byl bývalý místopředseda komunistů Josef Skála. „Vyslovujeme zásadní nesouhlas s činností takzvané platformy Restart, která postupuje v přímém rozporu se stanovami KSČM a která KSČM poškozuje,“ dodal k tomu Filip.

Aktuálně v ČR