Finská léčba nezabrala, běžci se vrací k českému receptu. Je to tak ale správně?

26.03.2019
Ilustrační foto
Jen dva roky vydržel na postu reprezentačního šéftrenéra českých běžců na lyžích Fin Ilkka Jarva. Vedení lyžařského svazu se rozhodlo, že se znovu vrátí k české cestě, zatím však konkrétní jméno nového trenéra neoznámilo.

„Jasně, mám smíšené pocity, jsem trochu smutný, že jdu pryč. Získal jsem tu skvělé přátele, myslím, že jsme odvedli kus dobré práce, ale taková prostě byla dohoda s vedením. Nikomu nic nevyčítám, nerozcházíme se ve zlém,“ podotkl Ilkka Jarva. „Chtějí tu pokračovat s českými trenéry, navíc je to o penězích. Co se týká financí, rozumím, že je pro ně drahé mě zaměstnávat,“ dodává.

Avšak podle předsedy úseku běžeckých disciplín Pavla Bence nebyly finance hlavním důvodem odchodu finského kouče. Nechce to sice úplně naplno naznačit, ale vypadá to spíše na specifické české prostředí, které cizince moc mezi sebe nepřijalo. „Počítali jsme s tím, že pokud chceme přivést někoho z ciziny, bude to nákladné. Můj poznatek je, že naše mentalita je taková, že se u člověka hledají jiné věci než pozitiva. Pro mě to bylo zklamání. Ten chlap měl řadu poznatků a dobrých věcí, ale když jsem sledoval okolí, nechtělo ho přijmout jen proto, že je z ciziny,“ vysvětluje Benc.

Je pravda, že výsledky českých běžců v poslední sezoně byly slušně řečeno špatné. V mužích byl v celkovém pořadí světového poháru nejlepší Michal Novák na 90. místě....Mezi ženami se "nejlépe" vedlo Kateřině Razýmové, která skončila šedesátá...
Je však zároveň nutné podotknout, že finský kouč přišel k české reprezentaci ve chvíli, kdy zde dochází ke generační obměně. Bývalí tahouni Lukáš Bauer a Martin Koukal skončili s lyžováním před pár lety a Martin Jakš po loňské sezoně. A právě u posledně jmenovaného závodníka došlo pod finským koučem k progresu, dojel osmý a devátý na olympiádě v Pchjongčchangu. Následně se však rozhodl ukončit kariéru na vrcholu.

Říkává se, že český rybníček si zpravidla moc nechce zadávat s cizími rybami. Někdy může být toto rčení prospěšné. Ale možná ne u běžců na lyžích, ale třeba u biatlonistů. Po příchodu norských trenérů Egila Gjellanda (hlavní kouč u mužů) a Anderse Magnuse Bartliho (asistent u žen) došlo u většiny závodníků k poklesu výkonnosti či nadále stagnují...
Autor: Alex Neugebauer/DomácíNoviny.cz

Aktuálně v ČR