Festivalová sezona se blíží ke konci. Jaké akce přilákaly letos nejvíce lidí?

28.08.2018
Léto se pomalu blíží ke konci a s ním i sezona letních festivalů. Pojďme si připomenout, jaké akce přilákaly letos v České republice největší počet hudbychtivých fanoušků.

Na začátku července (4. - 6. července 2018) proběhl v Hradci Králové Rock For People. Festival se řadí k největším v České republice. Jeho historie se píše už od roku 1995. Domovským městem byl až do roku 2006 Český Brod, od roku 2007 se festival koná ve Festival Parku v Hradci Králové. Milovníkům hudby se letos představili světoznámí Prodigy, The Kooks, Curcuma, This a desítky dalších českých i zahraničních kapel. Na akci dorazily během tří dnů konání desetitisíce lidí.Dalším z největších hudebních svátků jsou Colours of Ostrava. Jedná se o multižánrový festival, který se pořádá od roku 2002 v Ostravě. Letošní ročník se konal od 17. do 20. července v Dolních Vítkovicích. Přesné číslo o počtu návštěvníků není známo, pořadatelé jej nezveřejňují, ale festival byl poprvé v historii vyprodaný už předem. Návštěvníci si mohli poslechnout pecky od Pharella Williamse, George Ezry, Kyga a dalších světoznámých umělců, stejně tak ale na velké scéně vystupovali i české kapely a umělci.Festivalem, který otevírá sezonu, je už podle názvu Votvírák. Ten se koná od roku 2007 v prostoru bývalého vojenského letiště v Milovicích. Na letošní ročník (15. - 16. června) dorazilo přes 70 tisíc návštěvníků. Davy rozproudily šlágry od kapel Chinaski, Wohnout, Dymytry, Škwor, Chaozz a další. Výběr byl tradičně pestrý, na své si přišli milovníci jak popové hudby, tak i hip hopu a rocku.Sezona festivalu České (a Moravské) hrady také pomalu končí, na konci srpna proběhne poslední koncert na Bezdězu. První koncert se konal v roce 2004 a původně se jednalo o festival na pěti českých hradech v pěti okresech, poté se rozšířil a přibyly i tři moravské hrady. Fanoušci mohou navštívit Točník (který Hrady zahajuje), Kunětickou Horu, Švihov, Rožmberk nad Vltavou, hrad Veveří, Hradec nad Moravicí, Bouzov a jako poslední štace je již zmiňovaný Bezděz, který se letos koná poslední prázdninový víkend. Na festivalu vystupují převážně čeští umělci, například Ivan Mládek, zpěvačka Lenny, Visací zámek, Slza a další.Hudební festivaly však nejsou jen svátkem všech, kteří muzikou žijí nebo se rádi baví atmosférou, která k létu a hudebním akcím patří. Pořadatelé a policisté se každoročně potýkají s problémy, které tyto velké akce přinášejí. Mezi ně patří hojné krádeže ve stanových městečkách, drogy, přemíra alkoholu, která mnohdy v kombinaci s horkým letním počasím nepůsobí na člověka úplně dobře. Také místní obyvatelé často nebývají z akcí v jejich bydlištích příliš nadšeni. Hluk, přemíra lidí, zvýšený provoz, vykoupené markety, to vše obyvatele obtěžuje. Bohužel je však v České republice jen málo míst (pokud vůbec nějaká jsou), kde by festivaly nikoho nerušily.

Pokud ale vezmeme v úvahu, že jen velké hudební festivaly (nepočítaje menší, lokální akce) navštíví ročně v Česku statisíce lidí, jsou problémy, které policisté řeší, jen malým střípkem, který bohužel patří ke koloritu. Většina lidí míří na festivaly za hudbou a především za nezapomenutelnou open air letní atmosférou. Tak zase za rok!

Autor: Tereza Svatoňová/DomácíNoviny.cz

Autor: Alex Neugebauer/DomácíNoviny.cz

Aktuálně v ČR