V loňském roce odjeli bojovat do Sýrie dva Češi

18.05.2018
Ilustrační foto
Z České republiky odjelo v loňském roce bojovat do Sýrie dohromady jedenáct lidí. Z toho byli dvě osoby s českým občanstvím, ostatní byli cizinci. Tuto zprávu vydalo ministerstvo vnitra.

Tito dva Češi měli být první naši občané, kteří se ocitli mezi zahraničními bojovníky. Mělo by jít o příbuzné bývalého pražského imáma (muslimský duchovní).
Resort ministerstva vnitra dále uvádí, že po porážce tzv. Islámského státu se zahraniční bojovníci vraceli zpátky do Evropy a Česko mělo patřit mezi tranzitní země.
České bezpečnostní složky prověřovali vloni několik případů lidí, kteří byli podezřelí s napojení na teroristy. Podle mluvčího Bezpečnostní informační služby (BIS) Ladislava Štíchy však Česká republika není cílovou destinací radikálů.
Štícha podotknul, že BIS sledovala i několik jedinců, kteří projevovali určité radikální názory, ale jednalo se spíše o proklamace v kruhu blízkých přátel.
Policie také v loňském roce prověřovala několik lidí, kteří se snažili zajistit teroristům např. výcvik, lékařskou péči nebo jinou podporu.
Co se týká české muslimské komunity, tak ta si jako celek nadále udržela umírněný charakter.

Aktuálně v ČR