Duka bude nadále pražským arcibiskupem, papež jeho rezignaci nepřijal

09.05.2018
Ilustrační foto
Při dovršení 75 let posílají arcibiskupové papeži rezignační dopis. Papež poté rozhodne, zda ten určitý arcibiskup zůstane ve své funkci. Papež František vyzval českého arcibiskupa Dominika Duku, aby svou funkci i nadále vykonával.

Jak dlouho zůstane Duka ve své funkci, není nijak stanoveno. Pražským arcibiskupem je od dubna 2010. Dva roky nato byl jmenován kardinálem.

„Z pověření Kongregace pro biskupy je mi ctí Vám oznámit, že Svatý otec přijal Vaši rezignaci na úřad pražského arcibiskupa a vyzývá Vás, abyste pokračoval ve svém úřadu, dokud nebude stanoveno jinak,“ stojí v dopise z Vatikánu.

Dominik Duka má v české náboženské obci i své odpůrce, kteří mu především vyčítají jeho blízkost k bývalému prezidentovi Václavu Klusovi či současné hlavě státu Miloši Zemanovi. Jeho postoje často vnímají jako nacionalistické a ultrakonzervativní. Také se jim nelíbí odmítnutí solidarity s uprchlíky na Svatováclavské pouti v září 2017.

Přitom Zeman s Dukou měli ke konci dubna neshody. Arcibiskup kritizoval prezidenta za to, že dal přednost sjezdu KSČM před repatriací (proces vrácení osoby zpět do místa jejího původu) ostatků kardinála Berana vězněného právě komunisty.

Aktuálně v ČR