Diváci dojali Jaromíra Hanzlíka, který převzal cenu za přínos české kinematografii

08.07.2018
Ilustrační foto
Včera skončil 53. ročník karlovarského filmového festivalu. V hlavní soutěži zvítězil film „Je mi jedno, že se zapíšeme do dějin jako barbaři“, rumunského režiséra Radu Judea, který převzal Křišťálový glóbus. Česká republika se na tomto snímku podílela koprodukcí.

Vítězný film, který pojednává o etnickém masakru spáchaném rumunskou armádou na východní frontě roku 1941, koprodukovalo více zemí. Kromě Česka ještě Rumunsko, Francie, Bulharsko a Německo. Film zaujal porotu propracovanými detaily, ale i emocemi.

Kromě hlavního ocenění získal tento film i cenu Europa Cinemas Label za nejlepší evropský film v hlavní soutěži a v soutěži Na východ od Západu.

Cenu za režii převzal český zástupce Olmo Omerzu za režii filmu "Všechno bude". Zvláštní cenu poroty si odnáší režisérka Ana Kaa producent filmu Cesta do Florianópolisu. Tento film byl oceněn i co se týká kategorie nejlepší herečka. Tu převzala Mercedes Moránová z Argentiny.

Mezi muži byl nejlepší Izraelec Moše Folkenflik ve snímku Geula.

Za nejlepší dokument byl vybrán "Svědkové Putinovi", který natočil Vitalij Manskij s českým koprodukčním podílem.

Diváckou cenu si z letošního ročníku odváží snímek Rain Man, jehož režisér Barry Levinson převzal v poslední den festivalu Křišťálový glóbus za mimořádný přínos světové kinematografii.

Cenu za přínos české kinematografii získal Jaromír Hanzlík, kterého už při příchodu na pódium doprovázel mohutný a nekončící potlesk.

Aktuálně v ČR