Co se stalo? Aneb příběhy cestovatelů, kteří zmizeli

09.10.2018
Ilustrační foto
Je to zvláštní, ale i v 21. století zmizí někteří lidé beze stopy. Nikdo je nikdy nenajde, nenajde se jediná stopa, tělo, nic. V naší zemi je velmi známý případ Honzíka Nejedlého, který zmizel bez jediné stopy v pražském Podolí už před dvaceti lety. Příběhy zmizelých lidí v České republice jsou poměrně známé, ale mnoho Čechů se ztratilo při svých zahraničních cestách. Slehla se po nich zem a nikdo je nespatřil už dlouhá léta. Následující příběhy jsou, až na poslední, záhadné tím, že nejenže se nenašlo jediné tělo pohřešovaných, ale není zde vůbec žádný náznak toho, co se mohlo stát. Neexistuje žádná indicie, žádné podivné chování nebylo zaznamenáno, zkrátka nenašlo se NIC.

Asi nejzáhadnějším případem je zmizení party tří lidí v Albánii. Ztratili se v roce 2001. Tehdy v srpnu vyrazila dvojice bratrů společně s jejich kamarádkou do albánských hor. Všichni byli mladí lidé krátce po dvacítce. Rodičům se ozvali naposledy 5. srpna 2001 a od této doby jsou pohřešovaní - rodiče jejich zmizení oznámili na policii potom, co se ani jeden z nich nevrátil domů. Naposledy byli prokazatelně viděni o deset dní později v albánské vesnici Lotaj. Pátrání bylo neúspěšné, po studentech pátrala policie, misionářky z Tirany, rodina podnikla několik pátracích expedic - bez jediného výsledku, bez jediné stopy. Spekulovalo se i o tom, že se studenti stali obětí obchodu s lidmi, že byli "rozprodáni na orgány", ani tato teze se však nepotvrdila. Stále jsou v provozu internetové stránky, na nichž rodina podrobně a v několika jazycích popisuje průběh pátrání. Ani po sedmi letech se nepodařilo najít vůbec nic.

Ve stejném roce, ale o měsíc dříve, se záhadně ztratila česká turistka v Ekvádoru. Sedmadvacetiletá žena zmizela beze stopy při sestupu z hory Illiriza Norte. Zdolání hory není podle průvodců nijak náročné, žena navíc putovala se skupinou. Na vrcholu se však oddělila a začala sestupovat. Pršelo a byla mlha. Ženu už nikdy nikdo nespatřil. Na případu je velmi zvláštní fakt, že i přes intenzivní pátrací akci se po ženě nenašla jediná stopa, žádné ostatky i přesto, že na hoře a v jejím okolí pátraly týmy, které mají oblast velmi dobře zmapovanou. Podle ženiny rodiny, která pátrala v zemi na vlastní pěst a byla v kontaktu s místními obyvateli, je ekvádorský venkov bezpečný a únosy zde nejsou běžné. Avšak i tak nemají ani české, ani ekvádorské úřady o ženě od osudného data vůbec žádnou informaci.

O tři roky později se ztratil další Čech. Dvaačtyřicetiletý rogalista odletěl do Austrálie, kde se měl zúčastnit závodů. Ještě předtím se ale chtěl porozhlédnout po zemi, kterou navštívil. Vydal se tedy ke známému monolitu Ayers Rock (známé i jako Uluru). Místu, které je turisty hojně navštěvováno. Místo, které je zejména pro domorodé australské obyvatele posvátné. Místo, které je od nejbližšího města vzdálené přes 500 km. Naposledy byl viděn pět dní před Vánoci v šest hodin ráno na silnici. Od této chvíle ho nikdo nespatřil. V červnu 2010 bylo poblíž místa zmizení nalezeno mužské tělo. Ani tento nález záhadu nevyřešil. Jednalo se o tělo jiného pohřešovaného Australana.

Dalším známým a podivným příběhem je příběh Češky žijící ve Francii. Žena se před sedmi lety vydala trajektem z Korsiky do Francie, plavba měla trvat celou noc. Ráno po vylodění zůstalo na palubě trajektu jediné auto a dva psi. Obojí patřilo ženě, která se však během plavby záhadně vypařila. Podle svědků z trajektu žena působila nešťastně, byla dokonce viděna i na zádi lodi, předpokládá se tedy, že spáchala sebevraždu. Podle neověřených statistik je tento způsob odchodu ze světa poměrně "oblíbený" - ročně takto na celém světě beze stopy z palub výletních lodí a trajektů několik desítek lidí. Jestli se Češka zabila schválně, náhodou, nebo jí snad někdo pomohl, bude záhadou už navždy.

V letech 2001 - 2016 bylo oficiálně vyhlášeno pátrání po 166 lidech, z toho 35 případů nebylo objasněno. Nejvíce lidí se ztratilo v Rakousku (14). Nezanedbatelnou část pohřešovaných lidí tvoří dovolenkáři, kteří podcenili sílu mořských proudů - např. v Chorvatsku a v Indonésii. Zmizelo také několik horolezců. Tito lidé jsou pravděpodobně po smrti, ovšem nebylo nalezeno jejich tělo či ostatky, policie tudíž nemůže vyšetřování ukončit. Kriminalisté řeší i případy Čechů, kteří trvale žili v zahraničí, případně tam vyrazili za prací a neozvali se své rodině.

I takto skončila cesta několika našich spoluobčanů, kteří jsou několik let pohřešováni a jejichž osud už pravděpodobně nikdo nikdy nerozplete.

Autor: Tereza Svatoňová/DomácíNoviny.cz
Autor: Alex Neugebauer/DomácíNoviny.cz

Aktuálně v ČR