Český trenér v cizích službách? Velký úspěch nečekejme...

23.10.2018
Ilustrační foto
Předevčírem oznámil Slovenský fotbalový svaz, že novým trenérem reprezentace se stává Pavel Hapal. Tento bývalý skvělý záložník a naposledy trenér Sparty se tak pokusí mimo jiné v listopadu porazit v rámci Ligy národů českou reprezentaci.

Toto však není první angažmá českého trenéra v cizích službách. Popravdě ale naši koučové se zlatým písmem v zahraničních štacích příliš nezapsali...

Ani velké jméno nic neudělá, když k tomu nemá dobrý "materiál". Karel Brückner převzal po české reprezentaci rakouskou. Sice se mu na začátku angažmá povedlo s mužstvem porazit Francii, vaz mu však zlomila porážka s Litvou a remíza s Faerskými ostrovy v kvalifikaci na MS. Tato trenérská anabáze trvala jen sedm zápasů...

V letech 2011 - 2013 trénoval reprezentaci Kazachstánu Miroslav Beránek. Žádného velkého úspěchu ale s touto lehce exotickou zemí neudělal. Ono se to ale ani neočekávalo... Spíše šlo o to, aby Kazaši nedostávali takové příděly co dříve. Současně ale Beránek trénoval i tamní klub Astanu, s kterou v roce 2012 vyhrál kazašský pohár.

Nejvíce trenérských reprezentačních štací si prošel Milan Máčala. Československo trénoval v letech 1990  -1993, pak ale už zamířil na asijský kontinent. Kuvajt, SAE, Saudská Arábie, Omán či Bahrajn. Samé bohaté destinace si prošel tento zlínský rodák. S Kuvajtem např. vyhrál Pohár Perského zálivu. Největšího úspěchu však mohl dosáhnout v roce 2010 s Bahrajnem. Jen jeden gól v odvetném zápase baráže mu chyběl k tomu, aby se podíval na světový šampionát.

Dostat se na mistrovství světa se zahraničním týmem se povedlo Rudolfu Vytlačilovi, který na světovém šampionátu v roce 1966 vedl bulharskou reprezentaci. S tou sice neuspěl, přesto to nic nezměnilo na jeho pozici fotbalové trenérské legendy, kterou si vysloužil v roce 1962, kdy přivedl náš mančaft na MS ke stříbrným medailím.

Angažmá v Kuvajtu si vyzkoušel i Dušan Uhrin starší, který s českým reprezentačním týmem došel na ME v 96 až do finále.

Aktuálně v ČR