Česká republika má novou vládu. Poslanci ji schválili po šestnáctihodinovém maratonu

12.07.2018
Ilustrační foto
Po 264 dnech od voleb dala Poslanecká sněmovna důvěru menšinové vládě ANO s ČSSD. Tato koalice bude tolerována hlasy komunistických poslanců.

Včerejší schůze poslanecké sněmovny, která se sešla právě kvůli hlasování o důvěře nové vládě, se protáhla na dlouhých 16, 5 hodin. Během této doby zazněl v sále sněmovny projev prezidenta Miloše Zemana, který přišel novou vládu podpořit. Poté měl svůj přednes premiér Andrej Babiš. Pak nastaly dlouhé proslovy a připomínky jednotlivých poslanců, které se chvílemi dostávaly do atmosféry urážek a osočování.
Až v 1:30 došlo konečně k hlasování o důvěře nové vládní koalice. Pro babišův kabinet se vyslovilo 105 poslanců od zákonodárců ANO, ČSSD a KSČM. Proti bylo 91 poslanců ODS, pirátů, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Nadpoloviční většina tak stačila nové vládní koalici ke zvolení. Čtyři nepřítomní poslanci (Milan Chovanec z ČSSD, Jiří Mašek z ANO, Zdeněk Ondráček z KSČM a Petr Pávek ze STAN) hlasování neovlivnili.

Zvolení nové vlády nepřešli opoziční poslanci bez ohlasů."ČSSD si to asi neuvědomila, ale navzdory jejich vlastnimu a stále platnému Bohumínskému usnesení právě proběhl jejich historicky druhý slučovací sjezd s komunisty. Byť neoficiální." uvedl na svém twitteru místopředseda KDU-ČSL Marián Jurečka. Naráží tím na to, že komunistická strana se dostává po 29 letech od sametové revoluce, sice nepřímo, ale k moci.

„Jediný, kdo vydělá, bude Agrofert a jeho podržtaškové. Země ztratí tři roky, které mohla dát vzdělávání, inovacím a růstu postaveném na svobodě," dodal předseda poslanců Pirátů Jakub Michálek.

Aktuálně v ČR