Blíží se vrchol klíšťové sezony. Už ale nyní je mnoho lidi nakaženo boreliózou a encefalitidou

12.09.2018
Ilustrační foto
Ani tropické počasí, ani časté požáry nezlikvidovaly klíšťata. A skoro v polovině září už mohou nemocnice hlásit smutná čísla. Už pět set lidí se od začátku tohoto roku nakazilo encefalitidou. Oproti loňsku jde o čtvrtinový nárůst.
Ještě více dochází kvůli kousnutí od klíšťat k nakažení lymskou boreliózou. Zatímco vloni se touto nemocí nakazilo 1994 lidí, letos už je to 920 pacientů více.
Epidemiologové přitom varují, že vrchol klíšťové sezóny se teprve blíží. Je tak naprosto jisté, že letošní rok bude jeden z nejhorších, co se týká onemocnění po napadení klíštětem. „Pokud jde o počty nakažených, spějeme k jednomu z nejhorších roků za poslední dekádu,“ řekl Rastislav Maďar, vedoucí Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Lékařské fakulty Ostravské univerzity.
Nejvíce nakažených osob bylo především Jihočeském a Moravskoslezském kraji a na Vysočině.
Maďar se domnívá, že nakažených bude přibývat i z toho důvodu, že lidé začnou v nadcházejících dnech a týdnech navštěvovat lesy kvůli sběru hub. „Zvýšenou aktivitu klíšťat můžeme čekat právě v nadcházejícím podzimu, dokud vnější teplota neklesne pod pět stupňů. A to může být až do listopadu,“ uvedl Maďar.

Aktuálně v ČR