Babiše (a jeho kytku) do koše aneb opět vyhrocený 17. listopad

17.11.2018
Jméno Andreje Babiše rezonovalo po celý dnešní sváteční den. A přitom to začalo tak nevinně. V půl jedné ráno položil premiér věnec u památníku na Národní třídě. Jenže netrvalo dlouho a první účastníci pietního aktu jeho věnec vhodili do koše. Stejně dopadla i kytice od Tomia Okamury.

Další vyhrocenější konflikt nastal kolem osmé hodiny ranní, kdy přišel k památníku položit květiny předseda ČSSD Jan Hamáček. Přítomní lidé mu okamžitě připomněli, že je ve vládě, která je podporovaná komunisty. Musel si tak vyslechnout slova jako "kolaborant", "ruskej šváb" či "hanba".

K památníku přicházeli i další politici, např. předseda ODS Petr Fiala. Ten sice na jednu stranu nesouhlasil s tím, že lidé zmiňované kytice vhodili do koše, ale zároveň rozhořčení lidí rozumí.
I Miroslav Kalousek si samozřejmě nemohl nechat ujít "poškádlit" na twitteru své protivníky: "Z hlediska vyššího principu mravního vyhodit květiny, které STBák pohrdající demokratickými principy položil k památníku boje za demokracii a svobodu, není vandalismus".

Mluvčí prezidenta a zároveň samozvaný bojovník za pravdu Jiří Ovčáček rozhořčeně podotkl, že demonstranti jsou fašistická lůza, kterou podporuje TOP 09. Proti tomu se okamžitě ohradil předseda "topky" Jiří Pospíšil, který na svém twitteru uvedl, že nepodporuje vyhazování květin do koše a doporučil Ovčáčkovi, aby se zklidnil.

S vyhozením kytic nesouhlasila ani poslankyně za ODS Jana Černochová. "Házet živé kytky do koše je primitivismus," uvedla na twitteru. Dále se na sociální síti zastala Jana Hamáčka.
Podobná slova použil i místopředseda KDU-ČSL Jurečka. "Máme svátek boje za svobodu a demokracii, tedy i za to, že můžeme vyjadřovat své rozdílné názory a přitom mít k sobě respekt a úctu," uvedl.

Dnešní den však patřil především "obyčejným" lidem, kteří si na ulicích připomínali události spojené se 17. listopadem, a to nejenom, co se týká roku 1989, ale i o padesát let dříve, kdy proti studentům zakročili němečtí nacisté.
V Praze, ale i v dalších městech, probíhala pietní shromáždění, umělecká vystoupení a koncerty.

Chybět nemohly ani demonstrace a to už se opět vracíme k postavě Andreje Babiše. V 15:00 vyrazily z pražského Hradčanského náměstí tisíce lidí, kteří žádali odchod Andreje Babiše z funkce premiéra. Došli až na Staroměstské náměstí, kde demonstace pokračovala. Akci pořádá spolek Milion chvilek pro demokracii.
Demonstrace proti Babišovi se konaly např. i v Brně, Ostravě či Liberci.

Aktuálně v ČR