Až se zima zeptá...

12.07.2018
Ilustrační foto
Ve chvíli, kdy finišuje mistrovství světa ve fotbale, stejně tak tenisový Wimbledon a rozjela se cyklistická Tour de France, působí možná nepatřičně psát o skocích na lyžích. Ještě k tomu, když se českým závodníkům nedaří...

Po zvolení nové vlády je to však aktuální z toho důvodu, jaké sliby dal v předvolebním či povolebním období premiér Andrej Babiš. I ohledně skokanských můstků v Harrachově, které jsou v tuto chvíli v dezolátním stavu, se při jejich návštěvě k nim předseda hnutí ANO vyjádřil. "Do obnovy skokanského areálu v Harrachově na Semilsku je třeba investovat," řekl na březnové tiskové konferenci při návštěvě Libereckého kraje Andrej Babiš.
Jedním dechem však dodal, že první krok budou muset udělat sportovní organizace, které skokanský a sousední lyžařský areál provozují. Nebo-li musí si mezi sebou uspořádat vztahy.
Modernizace mamutí můstku by stála mezi 150 až 200 miliony korun.
Stát by nebyl schopen sám to zaplatit. Musel by se přidat Liberecký kraj, Česká unie sportu a samozřejmě i Harrachov.
Kromě "mamuta" jsou ve velmi bídném stavu i menší můstky.

Celkově je to v českých skocích na lyžích začarovaný kruh. Profesionální, ale i začínající skokani, nemají kde trénovat, nejsou výsledky, nikomu se moc nechce investovat finance do sportu, kterému se nedaří. Ale když nebudou můstky, nebudou výsledky a pořád dokola...
Je to škoda z toho důvodu, že skoky na lyžích patřily v jednu dobu k naší výkladní skřini lyžařských sportů. V roce 1983 se v Harrachově konalo mistrovství světa v letech na lyžích a Pavel Ploc tam vytvořil světový rekord pokusem dlouhým 181 metrů.
V devadesátých letech nám dělal radost svými výsledky Jaroslav Sakala. V dalším desetiletí to byl Jakub Janda.

Harrachov se díky své monumentálnosti stal atrakcí regionu. Lidé se na něj jezdívali dívat i v letním období, pokud v okolí byli na dovolené.

Další ranou pro české skoky na lyžích je zrušení Světového poháru letní Grand Prix v Liberci v nejbližších letech. Důvodem jsou technické a organizační důvody. Tady v domácím prostředí mohli čeští skokané získat nějaké body a zároveň tím i sebevědomí do hlavní sezony. Leč nestane se.

Ve skokanském svazu došlo ke změnám na pozicích předsedy a trenéra. Ale pokud nebudou finance, pánové to z kanceláří za závodníky nevyhrají.

Ale třeba až se zima 2024 zeptá, tak už na tom budou české skoky dobře...

Aktuálně v ČR