Armádní speciál přistál na Ruzyni s ostatky českých vojáků

08.08.2018
Ilustrační foto
Dnes odpoledne ve čtvrt na pět přistál na starém ruzyňském letišti armádní speciál s ostatky českých vojáků, kteří o víkendu zemřeli v Afghánistánu při sebevražedném útoku. Při příletu byli na letišti přítomni rodiny zemřelých, prezident Miloš Zeman, premiér Andrej Babiš a čestná stráž.

Po příletu vynesli vojáci z letadla rakve s ostatky zemřelých vojáků. Po proslovu hlavního kaplana armády Jaroslava Knichala následovala státní hymna a poté převoz těl do Ústřední vojenské nemocnice. Cestou z letiště na Vítězné náměstí lidé na ulicích mohli padlým vojákům vzdát hold.

Na uctění památky zemřelých vojáků, Martina Marcina (36), Kamila Beneše (28) a Patrika Štěpánka (25), se dnes v pravé poledne po celé republice rozezvučely sirény. Při přistání armádního speciálu se i rozezněly zvony v katolických chrámech a kostelích.

Ještě před odletem vojenského speciálu se na základně Bagrám v Afghánistánu rozloučili s padlými vojáky čeští i koaliční kolegové. Rakve s padlými vojáky byly zahaleny do české státní vlajky.

Vojáci, kteří byli povýšeni do hodnosti štábních praporčíků, budou pohřbeni s vojenskými poctami.

Hrad také oznámil, že prezident udělí 28. října padlým vojákům in memoriam Medaili Za hrdinství.
Autor: Alex Neugebauer/DomácíNoviny.cz

Aktuálně v ČR