ANO podepsalo dohody se sociálními demokraty a komunisty. Nic už nebrání zvolení nové vlády

10.07.2018
Ilustrační foto
Premiér Andrej Babiš se dnes sešel s předsedou KSČM Vojtěchem Filipem a poté s předsedou ČSSD Janem Hamáčkem, aby s nimi podepsal dohodu o toleranci vlády a koaliční smlouvu.

"Je důležité, abychom plnili, co jsme si řekli,“ podotkl Babiš po podpisech s oběma předsedy. První zkouškou spolupráce bude zítřejší hlasování o důvěře nové vlády. V tuto chvíli mají ANO s ČSSD a KSČM 108 poslaneckých hlasů, které bohatě stačí ke zvolení vládní koalice.

Zbývajících šest parlanentních stran (ODS, Piráti, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a Starostové) bude hlasovat proti nové vládě.

Babiš řekl před novináři, že věří tomu, že vláda se bude chovat jako jeden tým. „Aby to fungovalo podstatně lépe než v minulé koaliční vládě," narážel ministr na předešlou Sobotkovu vládu.

Se stejně pozitivní náladou vstupují do koalice i sociální demokraté. „Podepsáním koaliční smlouvy bude ukončena nestabilita v zemi. Naše zásadní priority: hrazení prvních 3 dnů nemoci, zálohované výživné a navýšení rodičovského příspěvku. Ministři ČSSD garantují, že se naše priority budou realizovat,“ uvedlšéf poslanců ČSSD Jan Chvojka.

Komunisté svým podpisem tolerační smlouvy se de facto po 29 letech nepřímo vrací k moci.

Předpokládá se, že ještě dnes prezident Miloš Zeman jmenuje novým ministrem spravedlnosti Jana Kněžínka, který má nahradit Taťánu Malou, která včera rezignovala.

Aktuálně v ČR