Aktivisté bránili Kliniku před vyklizením. Na místo musela přijet policie

10.01.2019
Ilustrační foto
Jak se dalo očekávat, bylo dnes u Autonomního centra Klinika na pražském Žižkově velmi živo. Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), která je vlastníkem budovy, chtěla prostřednictvím exekutora Kliniku vyklízet. Jenže aktivisté v tom exekutorům bránili.

Aktivisté obsadili načerno tuto budovu na konci roku 2014 a zřídili zde autonomní centrum pro lidi v nouzi. Za pár měsíců se jim podařilo sjednat smlouvu o výpůjčce. Ta však v roce 2016 skončila, jenže aktivisté by rádi nadále tuto budovu vlastnili. Jejich záměrem je zde zřídit centrum pro ženy bez domova.
SŽDC má však jiné plány. „Do poloviny roku vypíšeme soutěž na zhotovitele stavby a po získání stavebního povolení a nabytí právní moci zahájíme rekonstrukci,” řekla mluvčí SŽDC Kateřina Šubová.
Aktivisté se však obávají, že s budovou se nebude nic dít a ona bude dále chátrat.

Dnes přesně v deset hodin chtěl exekutor začít Kliniku vyklízet, avšak nepovedlo se mu do budovy dostat. Nepovedlo se to ani ochrance, která se začala s aktivisty přetahovat. "Byl jsem napaden, proto si vyžádám asistenci policie,“ prohlásil hlavní exekutor Ivo Luhan. Exekutor poté opravdu zavolal policii.
Policisté jednoho z aktvistů odvezli na služebnu. „Muž neuposlechl výzvu policistů, aby prokázal svou totožnost. Proto byl policisty zajištěn a převezen na policejní služebnu ke zjištění totožnosti,“ řekl mluvčí policie Tomáš Hulan.

Poté se přece jenom spcializované firmě povedlo vyklidit alespoň zadní část budovy.

Po celou dobu před Klinikou probíhal happening. Několik desítek aktivistů nabízelo materiály k danému tématu, hrála zde i hudba.

Exekutor se rozhodl, že bude pokračovat ve vyklizení během zítřejšího dopoledne. Dá se očekávat, že ani zítra to neproběhne hladce.

Aktuálně v ČR