Poodhalená aktivistka narušila mši v pražské katedrále

17.10.2018
Velké pozdvižení vyvolala včera v katedrále svatého Víta aktivistka Aneta Petani, která v podprsence a s trnovou korunou na hlavě poklekla před oltářem. V tu chvíli právě kázal kardinál Dominik Duka.

Aktivistka chtěla tímto způsobem protestovat proti výrokům katolického kněze Petra Piťhy, který se v jednom z kázání nechal slyšet, že se může stát, že rodiny budou roztrženy, budou jim odebrány děti a nakonec lidé budou při nesouhlasu deportováni do „pracovně výchovných táborů vyhlazovacího charakteru“. Dále uvedl, že homosexuálové budou prohlášeni za nadřazenou vládnoucí třídu. V jeho plameném projevu zaznělo třeba i to, že si děti budou moci zvolit pohlaví a rodiče jim ani nebudou moci dát jméno.
Dominik Duka se za Piťhu postavil.
I proto měla Aneta Petani na těle napsaná slova „Proč jste jim nasadil korunu z trnů?“ a „Láska k pravdě“. Ochranka následně aktivistku vyvedla ven. „Protest je inspirovaný kapucínským řádem, který používá tělo k vyjádření názoru,“ řekla Petani. "Můj protest má být tichý, i když bude pro představitele katolické církve v něčem kontroverzní. Ale nemá to být nic agresivního nebo něco, co by mělo narušit tu mši. Já tím chci vyjádřit svůj hluboký nesouhlas s tím, jak se představení české katolické církve staví k Istanbulské úmluvě,“ dodala žena.

Istanbulská úmluva pojednává např. o zrovnoprávnění žen s muži, o boji proti fyzickému a psychickému týrání, nebezpečnému pronásledování, sexuálnímu obtěžování, ženské obřízce a proti vynuceným sňatkům, potratům a sterilizacím.
Česká ženská lobby podala na Piťhu trestní oznámení kvůli šíření poplašné zprávy.

Mše byl přítomen např. i nový ministr zahraničí Tomáš Petříček, kterého včera do funkce jmenoval prezident Miloš Zeman.

Aktuálně v ČR